-
На рамото на момче се е покатерил домашния му любимец- зелен гущер. Село Горностайпил, само на няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Членове на украинско семейство, част от местна фолклорна група, държат в ръцете си адаптирани музикални инструменти - уреди, които в древни времена в Украйна са използвани за ръчно пране. Горностайпил, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Възрастен човек стои пред къщата си, намираща се на бреговете на Киевското "море". Село Страхолисия, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Местен мъж свири на акордеон. Село Горностайпил, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Тапет, изобразяващ гледка към Черно море, град Севастопол, в местно заведение в квартала Буча, намиращ се на няколко километра от Киевското "море" и от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Романтични пикници и риболов са сред предпочитаните занимания през почивните дни за много хора, които наричат Киевското "море "- Чернобилската Ривиера.Село Сухолучия, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Местни украински ученички в традиционни украински носии. Село Горностайпил, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Жена показва уловената от нея рибка във водите на Киевско "море".Село Ясногородка, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Портрет на ученички по време на ежегодното честване за края на учебната 2011-2012 учебна година.Няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Жена мие чинии в местното училище в село Страхолучия. Селото е разположено на бреговете на Киевско "море", няколко километра от т.н. Чернобилска забранена зона, Украйна.
-
Риболовци, Киевско "море".Няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Повечето хора, които са живеели в района на Киевско „море“ преди трагичната катастрофа в Чернибилската атомна централа на 26ти април 1986г., са започнали да се връщат преди няколко години в изоставените си домове. Повечето живеят в Киев, столицата на Украйна и се прибират по домовете си веднъж – два пъти в седмицата. Обикновено взимат вода в пластмасови бутилки от районите на селата около Киевско „море“ и я носят обратно в Киев за ежедневна консумация, защото вярват, че тазии вода е по-чиста от тази в Киев. Село Сухолучия, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Водата, идваща от Киевското "море" се използва от местните хора за напояване при производството на плодове и зеленчуци, за поливане на цветята, както и за битови нужди.Село Сухолучия, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Местен, украински гражданин показва татуировката си, която изобразява границите на бившия Съветски съюз; в нея е изписано на кирилица " СССР". Село Горностайпел, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
На пътя, някъде около Киевско "море".
-
Възрастна жена продава картофи, които тя отглежда в село Яснохородка, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Днес изображения на лебеди могат да бъдат видени на много различни места из околията 30км около Чернобилската забранена зона. Някога преди трагичния инцидент в Чернобилската ядрена централа, лебедите са били чести гости във водите на Киевското "море". Няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Дете си играе близо до водите на Киевското "море" в село Сухолучия, само на няколко километра от Чернобилската ядрена централа, Украйна.
-
Жени празнуват Петдесетница, християнския православен празник в село Горностайпил, няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
-
Момче в дома си в село Хубин, намиращо се само на няколко метра от началота на т.н. Чернобилска забранена зона, Украйна.
-
Автобусът, пътуващ от Киев до село Сухолучия веднъж дневно, преди да отпътува обратно за Киев. Няколко километра от Чернобилската забранена зона, Украйна.
Боряна Кацарова
Миниатюри за водата / Киевско "море"
Миниатюри за водата / Киевско "море" е документален проект за човешки мечти и променени реалности, и двете идващи и стимулирани от славянското съзнание; от душите на хората, изповядващи източно-православното христянство и трагичният инцидент, разтърсил украинската Чернобилска ядрена електроцентрала на 26 април,1986 и причинил най-ужасяващата ядрена катастрофа в историята на човечеството. Тежките екологични поражения и преселването на поне 350000 души от района около централата са малка част от последствията на тази ядрена трагедия. Въпреки всичко, много са хората, останали да живеят в границите или около т.н. Чернобилска забранена зона и много са хората, които днес се завръщат по домовете си. Водата бе нишката, която обедини посетените от мен места при реализирането на проекта. Търсех директното и индиректно присъствие на водата като символ на живота навсякъде около себе си. Докато откривах моментни картини на пикници, къпещи се хора и рибари - все любими занимания за много украинци, които наричат днес Киевското “море’’ - ”Чернобилската ривиера” - фокусирайки вниманието си върху човека, се опитах да разкажа една по - обща история - история за водата и за връзката, която хора, флора и фауна имат с нея.
Боряна Кацарова, родена в България през 1981г., е фотограф на свободна практика, специализира в областа на документалната, фотожурналистическата и портретната фотография. Нейните работи се презентират от базираната в Париж френска агeнция Cosmos Photos. Боряна е работила като фотожурналист към aгенция Франс-Прес за региона на България в периода 2007-2010. Фотографската и работа е публикувана в едни от най-големите световни издания като International NYTimes, Le Monde, Le Figaro, Paris Match, Der Spiegel, Boston Globe, USA Today National Geographic, Guardian измежду други. Завършила е висше образование по специалност “Художествена и приложна фотография” в НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, България.